Projekt címe: Nemzeti Gyógyszerkutatási és Fejlesztési Laboratórium (PharmaLab)
Projekt azonosítója: RRF-2.3.1-21-2022-00015
A projekt megvalósításának kezdete: 2022.03.01.
A projekt fizikai befejezésének határideje: 2026.02.28.
A projekt összköltsége: 5 450 000 000 Ft
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem költségvetése: 1 387 000 000 Ft
A támogatás mértéke: 100%
Konzorciumvezető: Természettudományi Kutatóközpont
Konzorciumi partnerek: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Eötvös Lóránd Tudományegyetem, Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet, Pécsi Tudományegyetem, Szegedi Biológiai Kutatóközpont
A projekt szakmai tartalma
Magyarországon a gyógyszeripar mind a hazai ellátás, mind pedig az export szempontjából meghatározó jelentőséggel bír. Egészen az ezredfordulóig a gyógyszeripari kutatás-fejlesztés világszerte hagyományosan nagyvállalati keretek között folyt. Az elmúlt évtizedekben azonban ebben a szegmensben jelentős átrendeződések tapasztalhatók, ugyanis a korai kutatási és fejlesztési projektek sok esetben már az egyetemi-akadémiai, illetve KKV szektorból indulnak és a finanszírozásban is jelentős szerepet kap az állam. Hazánkban ezek a változások szintén érzékelhetők, ugyanakkor az intézményrendszer az ezekkel együtt járó szervezeti, működési és finanszírozási változásokat nem képezte le. A megváltozott feltételrendszernek az egyetemi-akadémiai, KKV és nagyvállalati szektor továbbra is jobbára önállóan próbál megfelelni. A 21. századi gyógyszerkutatási és fejlesztési trendekre, követelményekre és a társadalom részéről jelentkező fokozott igényekre adott válaszjavaslat a konzorciumi formában működő Nemzeti Gyógyszerkutatási és Fejlesztési Laboratórium.
A Nemzeti Laboratórium legfontosabb céljai:
A Laboratórium kis-, közép-, és nagyvállalati partnereivel együttműködve a korai kutatási projekteken túl a preklinikai és generikus fejlesztéssel összefüggő kémiai, biológiai, biotechnológiai, farmakológiai és gyógyszertechnológiai tevékenységek ellátását is célul tűzte ki. A Laboratórium integrálja a diagnosztika, az orvosi biotechnológia, a bionika, valamint a gyógyszerkészítmények fejlesztése területén működő laboratóriumok, központok, intézetek és egyetemek kutatási potenciálját.
A Nemzeti Laboratórium létrehozása és működése a hazai egyetemi és kutatóintézeti szféra mellett a vállalkozások fejlesztéséhez is hozzájárul. Az alprogramok által kifejlesztett protokollok és technológiák a hazai innovatív gyógyszergyártás hosszútávú versenyképességét növelhetik. Az alkalmazott digitális technológiákról a gyógyszerkutatás és fejlesztés területén működő KKV-k számára is rendszeres tájékoztatást nyújtunk, valamint oktatást és képzést biztosítunk.
A Nemzeti Laboratórium egy négy pillérből álló kutatási portfólióra építi működését. Ezek a területek tükrözik a Magyarországon, illetve a fejlett világban széles populációt érintő indikációkat.
További információk: